lu.se

Denna sida på svenska This page in English

Om oss

Institutionen för arkitektur och byggd miljö ansvarar för bemanningen av de kurser som erbjuds på Arkitektskolan vid Lunds universitet. Man står också som ansvarig för kurser vid andra utbildning i Lund och Helsingborg. Vad innebär detta ansvar? I samråd med utbildningsprogrammen ser man över kursutbudet, tar fram kursplaner, formulerar innehåll och bemannar kurserna med undervisande personal. Institutionen tar också ansvar för verksamhetens lokaler och stödverksamhet såsom vaktmästeri och kansli. 

Stor vikt läggs vid utvecklingsarbete, forskarutbildning och forskning vid institutionen. Samverkan med omgivande samhälle är en annan stor uppgift. 

Institutionen leds av prefekt och institutionsstyrelse för vilken prefekten är ordförande.

Institutionsstyrelsen utgörs av representanter från lärare- och forskarkår, representant från teknisk/administrativ personal och representanter från studenterna (grundutbildning och forskarutbildning). 

Institutionsstyrelsen arbetar med strategiska frågor för undervisning och forskning. 

Institutionsledning: 

Prefekt Catharina Sternudd 

Catharina Sternudd@arkitektur.lth.se 

 

Biträdande och ställföreträdande prefekt Johnny Åstrand 

Johnny.Astrand@hdm.lth.se 

 

Administrativ chef (för institutionens kansli)  Katarina Lans 

Katarina.Lans@abm.lth.se 

Ansvarar för institutionens budgetarbete och redovisning. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sidansvarig:

KONTAKTINFORMATION

Prefekt 

Catharina Sternudd

046-222 15 35 

Catharina.Sternuddl@arkitektur.lth.se 

Ställföreträdande prefekt 

Johnny Åstrand

046-222 92 44 

Johnny.Astrand@hdm.lth.se 

Administrativ chef för institutionens kansli  

Katarina Lans 

046-222 92 52 

Katarina.Lans@abm.lth.se 

Studierektor för grundutbildning 

Mats Hultman 

046-222 01 18 

Mats.Hultman@arkitektur.lth.se 

Studierektor för forskarutbildning 

Gunnar Sandin 

046- 222 33 45 

Gunnar.Sandin@arkitektur.lth.se